Music House: Příběh nájemní vily a 3 tipy pro český domov

10.7. 2020Darcy Vasickova

Je to přesně rok, co jsem v Abu Dhabi po 11 letech končila a stěhovala se do Prahy. Během balení ve 40 stupňovém horku jsem ještě stihla dodělat několik pokojů ve vile, která potřebovala změnu. Je to ve výsledku eklektický dům, není to interiér s jednotným konceptem, protože od začátku se jednalo o upgrade, ne o nový interiér.

Linka, která se line jejich domovem, není navázáná ani na okolí a místopis vily, ani na její architektonický styl. Žádný z těchto faktorů, který je v ideálním případě zohledněn při tvorbě domova, nebyl pro nás svazující díky tomu, že Emiráty nejsou konečným domovem a vila je nájemní a koncipovaná v lehce zastaralém arabském stylu. Nechali jsme se proto vést tím, co již rodina měla a milovala. Odstranili jsme nános nábytku, který byl již přežitý a doplnili to tím, k čemu její nájemníci, Kirsty a Nick, inklinovali a to tak, aby to celkově vytvářelo eklektický, nicméně příjemný celek.

Jak zakrýt neplechu na stěně a říct něco o sobě hned u vstupu do domu

Kirsty i Nick hodně sportují a vyjíždějí do Ománu, v chodbě je toto zřejmé z portrétu jejich džípu a artefaktů z cest.  Kompozice chodby je složená z kousků, které majitelka z velké části již měla, avšak byly zapomenuty. Největší službu udělala na míru připravená zarámovaná fotografie džípu v ománských horách, kde se klienti o víkendech často se svými 3 dcerami nacházeli a vyhledávali dobrodružství. Zakrývá nevzhledný domovní telefon a je naschvál v nadměrné paspartě. Někdy není nutné mít fotku té správné velikosti a rozlišení, můžeme si pomoci velkým rámem a paspartou. Pocit prázdnoty pod konzolovým stolkem jsem vyřešila vložením velkých nádob, které se bez užitku válely v zahradě. No a správný kousek zeleně ze zmíněné zahrady tomu dodal ten koncový šmrnc. Navíc chodba úspěšně vypovídá o tom, co hlouběji ve vile najdete – etnické motivy, zlatomodrou barvu a cestovatelského dobrodružného ducha.

Kirsty a Nick spolu mají 3 dcery, což se pěkně vyjímá v sošce pod poklopem na konferenčním stolku v jejich obývacím pokoji. V domě od Kirsty jsme do něj vložili to, co dělá jejich rodinu unikátní. Cestovní atlas světa a barů evokuje jejich kosmopolitní život a lásku k cestování. Staré dřevěné modely bot a nářadí z botnářství byly vloženy do zrcadlícího se boxu, aby připomínaly historii rodiny kořenící v Británii. A v krychli z mramoru, která navazujé na jiné více současné prvky v pokoji, se ukrývají čajové svíčky a zapalovač.

Konferenční stolek vybavený doplňky souznějícími s tím, kdo ve vile žije. Foto: Darcy

Kirsty má totiž jiný styl než její manžel. Jí se líbí současné věci a do vínku dostala mnoho starožitných kousků, se kterými chce také žít. To vše se line obývacím pokojem. Začaly jsme proměnou umění, pohovky a koupí nového koberce.

Umění, které v obývacím pokoji viselo, vůbec nevyhovovalo ani velikostí, ani barevně. Naštěstí jsme pro olejomalbu našli nové místo, jak uvidíte níže. S druhým, zeleným obrazem, se Kirsty rozloučila a prodala jej, protože jsme vhodné místo nikde nenašly a neměl žádnou emocionální hodnotu pro nikoho v rodině. Kirsty pořídila od místní umělkyně dvojobraz s jemným námětem ománských hor, do kterých rodina často jezdí a ten zaujal místo nad pohovkou.

Malý rozměr koberece u sedačky je jeden z nejčastějších hříchů, kterých se můžeme v našem domově dopustit. Z obrázků je vidět, jak to změní pocit útulnosti a komfortu, pokud sedačka na koberci pohodlně stojí. Zlatavé barvy a lehce etnické dekory na koberci a doplňcích zjemnily vzhled místnosti a pěkně kontrastují s tmavě modrým sametem na přepolstrované sedačce. Ten samet byl mimochodem přáním Kirsty, kterého se nechtěla vzdát a na mě bylo to úspěšně zakomponovat tak, aby pohovka nebyla nadále jako ‚pěst na oko‘.

Jak vhodně kombinovat fotografie a dekorace kolem? Odpovědí může být monochromatismus a držení se tvarů

Nickovi se naopak líbí skandinávský čistý design. Ten se spontánně projevil více v jídelně. Jednou z nejjednodušších verzí, jak s černobílými fotografiemi pracovat, je držet se monochromatismu a prostor oživit zelení. Ale když se podíváte detailněji, nejde jen o monochromatismus, ale i opakování forem. Opakování yorshirských ovcí v obraze a jejich kulaté formy se objevují i v opakování váz a v jejich křivkách. Kirsty z Yorku pochází a tento obraz ji její domovinu připomíná. Malá a nevýznamná lampička vlevo opět křivky i opakování se tvarů podtrhuje. Stříbrný kousek z dílny skandinávské ikony Georga Jensena jídelní komodu rozzařuje a křivky opět nenuceně navazují na zbytek kompozice. Provázek ustřihnuté zeleně to vše sváže dohromady v jeden organický celek.

Čelo jídelny, kompozice navazující na obraz, který v domě dlouho hledal své místo. Foto: Darcy

Doplňky a nový potah je jedna cesta, jak kousky z antiku zakomponovat do interéru

Tahle starožitná komoda, která se po otevření promění na malé pracovní zázemí, nebyla v rodině moc oblíbená, nikdo přesně nevěl, kam s ní, ale musela zůstat, je to rodinné dědictví. Když se zakomponovala k veselejšímu a výraznějšímu umění, ožila. Společně s mým oblíbeným doplňkem – barevnými svíčkami, které navíc mají tu správnou výšku a propojují celou kompozici – se stala přirozenou součástí interiéru.

Ve studovně jsme se snažili vytvořit místo, kde mohou všichni pracovat, ať už to jsou domácí úkoly nebo administrava a kde k tomu nálada přímo vybízí. Křesílko se potáhlo lněnou látkou s plameňáky, aby bylo veselejší. Tím se hezky napojilo na koberec pod pracovním stolem a stalo se více současným a hravým. Je to oblíbené místečko, prostřední dcera na něm hraje na violončelo, naproti stojí piáno, kde Kirsty vyučuje.

Kirsty je bomba žena a tato fotka ji zachycuje konečně spokojenou ve svém obývacím pokoji, kde mohla vítat své návštěvy na výši, o jakou společnou prací se mnou usilovala. Pokud si nechcete nechat ujít další příbéhy a články, nezapomeňte se zapsat k odebírání mého blogu dole na mých webových stránkách, nebo zalajkujte House of Darcy na FB nebo IG.

Kirsty ve svém obývacím pokoji, kde rárá vítá hosty a pořádá klavírní koncerty pro děti, které učí. Foto: Darcy

Mám slabost pro interiéry s duchem a postele bez chyb. Vystudovala jsem interiérový design na londýnské akademii, vybudovala jsem již několik domovů od nuly a pomáhám ostatním vytvořit si domov a postel jejich snů. Více o mně si můžete přečíst tady >>
Komentáře